top of page

Jazierko je stred života vo Vašej záhrade a vytvára v nej neopakovateľnú atmosféru, do ktorej vnáša pohyb a život. Je to ukľudňujúci a životodárny prvok, ktorý by nemal chýbať v žiadnej záhrade.

Sú dva typy jazierok. Stojaté, ktoré slúžia ako zrkadliská na odraz scenerií a jazierka s vodným efektom ako gejzír, potôčik či vodopád. Druhá vyrianta je dynamickejšia a vnáša do záhrady aktivitu.

Založenie - jazierko navrhujeme na mieste kde je čiastočne chránené pred poveternostnými vplyvmi a čo najviac tienené. Umelý biotop vytvárame buď ako hotovú plastovú nádobu s oválnym tvarom, ktorá sa zakope do zeme a je pripravená na napustenie a osadenie. Druhá varianta je fóliové jazierko, ktoré môžeme vytvoriť v podstate v neobmedzenej veľkosti a tvare, takže je oveľa variabilnejšie a účinnejšie.

Pri tvorbe si musíme dôkladne premyslieť tvar budúceho jazierka, jeho hĺbku a účel. Tieto údaje sú dôležité na zaobstaranie presného množstva jazierkovej fólie. Tú vystielame do vopred vykopanej a vytvarovanej jamy, ktorú dotvoríme prírodnými prvkami ako kamene, štrk, vodné rastliny, ryby, osvetlenie, príp. iné dekorácie.

Systém  čerpania a filtrovania vody v nádrži patrí medzi najdôležitejšie faktory, ktoré udávajú celkovú kvalitu a vzhľad vody. Preto používame veľmi efektívne a účinné čerpadlá s UV filtrami, ktoré chránia celý biotop pred choroboplodnými zárodkami a večne problematickými riasami.

Údržba jazierka je veľmi dôležitý faktor a jeho zanedbaním dochádza k narušeniu rovnováhy vo Vašom biotope a viditeľnou zmenou v kvalite vody.

Medzi pravidelné činnosti, ktoré prevádza naša firma patrí:

- kontrola vodnej hladiny a jej dopúšťanie

- odstraňovanie nečistôt z vodnej hladiny

- vysávanie nečistôt a usadenín z dna vodným vysávačom

- čistenie filtrov a kontrola filtračných zariadení

- starostlivosť o vodné rastliny, v prípade potreby chemická úprava vody

a zazimovanie jazierka.

No v zásade platí čím väčšie jazierko tým menej problémov s kvalitou vody.

Jazierka

Skalky

Skalka je vlastne prírodná krajinná scenéria prenesená do vašej záhrady zväčša na členitom teréne či svahu.

Založenie skalky sa robí na neúrodnej a nehostinnej pôde a podklad tvorí vo veľkej miere stavebný odpad alebo iná nezúžitkovaná organická hmota na pozemku.

 

Nakoľko rastliny vysádzané do skalky sú nenáročné na živiny a vlahu, môžeme sa takto účelne zbaviť nepotrebného materiálu .

My sa zameriavame pri tvorbe skalky hlavne na kamene, ktoré by mali byť jedného druhu a odtieňa.

Tie si zabezpečujeme výlučne z prírody. Na vytvorenie kostry skalky z rastlín používame nenáročné trvalky, skalničky a zakrslé druhy drevín.

Údržba skalky je v podstate dôležitá len v prvom roku po výsadbe kým rastliny nie sú rozrastené. V neskoršom štádiu kompletne pokryjú celý povrch skalky a zabránia tak rast nežiadúcej buriny. Jednorázová údržba spočíva len v zostrihaní niektorých rastlín, prípadne ich vytvarovaním do požadovaného tvaru.

bottom of page