top of page

Výsadby

Odborné výsadby drevín prevádzame s patričnou profesionalitou a odbornosťou s dôkladnou predstavou

o budúcom vzraste  a habituse drevín.

 

Už pri výkope jám dbáme na to, aby rastlina mala pri prvom štarte rastu dostatok miesta a živín, ktoré dodávame vo forme kompostu priamo ku koreňom každej rastiny.

 

Pri skupinovej výsadbe používame ako podklad netkanú textíliu, do ktorej

sa po jej rozprestretí vysádzajú rastliny  a docielime tým absolútne bezburinný stav v celej výsadbe a okolí rastlín.  

Po výsadbe sa netkaná textília zakryje nejakým mulčovacím materiálom ako napr. kôra, štrk, drevené štiepky a iné, ktoré  zároveň slúžia ako výborná ochrana rastlín proti mrazu, vysušovaniu a zlepšujú celkovú klímu v okolí.

Údržba výsadieb, ktorá pripadá do úvahy min. 1 rok po dobre a odborne vykonanej výsadbe, spočíva hlavne v dopĺňaní mulču, hnojení špeciálnymi hnojivami, rezom a strihom rastlín príp. ochranou proti mrazom, chorobám a škodcom. No základ úspechu peknej výsadby je v kvalitnej a pravidelnej zálievke, ktorú najlepšie zvládne dobrý závlahový systém.

Údržba

Údržba zelene patrí medzi prvotné práce, s ktorými sme v roku 1997 začínali a neustále patrí medzi hlavné a prioritné činnosti.

Vertikutácia - prerezávanie má význam pri viacročných trávnikoch. Prevádza sa vertikálnymi nožmi vzdialených niekoľko cm od seba, ktoré sa zarezávajú 5 mm

do pôdy.

Tým sa odstraňuje z trávnika trávnatá plsť a mach, čím sa umožňuje ľahší prístup vody a hnojiva ku koreňovému systému.

Ďalšou výhodou vertikutácie je rozrezanie siete výbežkov, stolómov a rizomov, kde na každom rozrezanom výbežku vyrastie nový trs trávy, čim sa trávnik zahusťuje. Vertikutácia je vhodná niekoľko krát do roka,

hlavne na jar pred začiatkom vegetácie a na jeseň.

Po prevzdušnení odporúčame trávnik dobre pohnojiť priemyselnými hnojivami, aby sme podporili jeho rast a zahusťovanie. V žiadnom prípade nehnojíme rozhadzovaním rukou, ale rozmetadlami, pretože nám môžu vzniknúť rôzne zafarbenie trávnika od nerovnomerného rozloženia množstva hnojiva.

bottom of page